okołoksiążkowo

Book vs. E-book

17:12


Zacznijmy może tak wikipediowo.

Książka – dokument piśmienniczy, zapis myśli ludzkiej, raczej obszerny, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym. Dzisiejsza postać książki wywodzi się od kodeksu, czyli kartek połączonych grzbietem, które wraz z upowszechnieniem pergaminu zastąpiły poprzednią formę dokumentu piśmienniczego, czyli zwój.

Myślę, że pojęcie ‘książka’ jest ulubionym słowem wielu czytelników. Książki istnieją z nami od wielu, wielu lat, bo pochodzą aż z starożytności.

A co z nowocześniejszymi wersjami książki?

E-book – treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym.

czyli po prostu internetowa książka. Czy jestem za e-bookami, czy przeciw?

Osobiście przeczytałam jedyne dwie książki w wersji PDF, i była to Niezgodna oraz Zbuntowana Veronici Roth. Nie czytałam na tablecie, ale na komputerze, więc było to mniej wygodne. Jeśli mam być szczera, to nie czytało się aż tak źle. Przeraża mnie jedynie świadomość, że już za kilka lat może dojść do sytuacji, w której dzieci będą dziwić się, że e-booki wydaje się w wersji papierowej. Nie dopuśćmy do tego!

Więc jeśli miałabym wybierać, to na 100% byłaby to książka. Wersję papierową przede wszystkim można dotknąć. Tak się składa, że jestem dotykowcem, i kiedy w moje ręce trafia książka, od razu muszę ją całą wymacać – strony, okładkę, grzbiet. Z resztą, czytanie na papierze sprawia większą przyjemność, nie trzeba mieć do niego żadnych sprzętów elektronicznych.

Podsumowując :
 • Książka posiada niesamowity klimat, ładne okładki i oprawy graficzne, które motywują człowieka do czytania,
 • Książkę możemy dotknąć, wybadać każdy jej detal, co sprawdza się u osób które są dotykowcami,
 • Jak wiadomo, od monitora często bolą oczy. Książkę można czytać wygodnie i w każdej pozycji,
 • Oprócz tego, tradycyjna wersja papierowa jest lepsza, kiedy chociażby nie ma prądu.
Jednakże :
 • E-booki są w większości przypadków tańsze od książki i
 • Zajmują mniej miejsca.

Ja jestem za książkami :) A wy? Wolicie czytać w wersji papierowej, czy elektronicznej?

You Might Also Like

9 komentarze

 1. Ja mam e-booka i często z niego korzystam, ponieważ mam dużą wadę wzroku. Ale gdybym miała wybór, to wolałabym wersję papierową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnie jak ja - a wzrok cały czas się pogarsza... :<

   Usuń
 2. Ja bardziej lubię książki od ebooków, ale ogólnie lubię ebooki, bo jednak mają swoje plusy. Łatwo dostępne, nie trzeba ich taszczyć ze sobą... Super sprawa, ale nie są książkami papierowymi :)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Wolę czytać książki papierowe. Jestem chyba trochę staroświecka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam ebook na komputerze i na tablecie. Trzeba przyznać, że na tablecie czytało się nawet nie najgorzej. Mimo to uwielbiam papierowe książki. Mogę je poodtykać, popatrzeć na piękne okładki, spojrzeć na ślicznie wyglądającą półkę. No i powąchać ;) Zdecydowanie papierowe, ale w konieczności ebooki mogą być.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Achhh, już myślałam, że tylko ja uwielbiam zapach książek :)

   Usuń
  2. Nie przejmuj się, nie ma nas aż tak mało :)

   Usuń

Prawa autorskie

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność autorki bloga i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody autorki.
Materiały zawarte na niniejszym blogu mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.