7/10

Niedaleko pada jabłko od jabłoni?

16:49


Przed dwudziestu laty wszyscy złoczyńcy zostali wypędzeni z królestwa Auradonu na Wyspę Potępionych – mroczne, ponure miejsce strzeżone polem energii, które uniemożliwia im ucieczkę. Pozbawieni swych magicznych mocy, żyją teraz w odosobnieniu, zapomniani przez resztę świata. Jednak w Zakazanej Twierdzy ukryte jest Smocze Oko, klucz do prawdziwego mroku i jedyna nadzieja złoczyńców na ucieczkę. Tylko najsprytniejszy, najbardziej nikczemny i najniegodziwszy łotr zdoła je znaleźć… Któż to będzie? Podczas wyprawy po Smocze Oko potomkowie czarnych charakterów udowodnią, że łotrowskie pochodzenie o niczym nie przesądza, a bycie dobrym wcale nie jest takie złe.
- lubimyczytac.pl

Muszę przyznać, że przed zaczęciem ,,Wyspy potępionych" byłam pełna obaw - czy de la Cruz uda się stworzyć coś na tyle dobrego, by nie stłamsić moich ukochanych bajek? Jak się okazuje, autorka świetnie poradziła sobie z zadaniem, a poprowadzona przez nią fabuła od początku od końca była bardzo ciekawa.
Sam pomysł z napisaniem książki i nakręceniem filmu o losach dzieci czarnych charakterów z bajek jest niesamowity i wyjątkowy. Cudownie było zobaczyć jak dalej trzymają się moi ulubieni złoczyńcy, ale też wszystkie te dobre postacie, takie jak Aurora, Kopciuszek lub Piękna i Bestia.

(...) jakie to miało znaczenie, czy matka go kochała, czy nie? Przecież uczono ich, że miłość jest dla słabych, głupich i dobrych. Miłość nie była przeznaczona dla nich. Byli łotrami. Złoczyńcami. Jedyną rzeczą, którą kochali, były nikczemne plany.

Wyspa potępionych, klatka, w której zostali zamknięci wszyscy złoczyńcy ze znanych nam opowieści. A w tej klatce czwórka wyjątkowych osobników, nastolatków, którzy jeszcze nie wiedzą, jak wiele ich łączy i  jak potężna więź rodzi się między nimi. To dzieci najgorszych z najgorszych, najpotężniejszych z najpotężniejszych: Czarownicy, Cruelli de Mon, Dżafara oraz Złej Królowej. Nie znają pojęć takich jak przyjaźń czy miłość, nie uczą się chemii czy fizyki, a przyswajają widzę z zajęć Dziwacznej Magii, Wzbogacania oraz Samouwielbienia. Chodzą do szkoły na cmentarzu, ich najwyższa ocena to "Z", jedzą zgniłe jedzenie i popijają je kawą czarną jak smoła. To oni: Mal, Jay, Carlos oraz Evie. 

  • Mal - szesnastoletnia córka Diaboliny, najbardziej utalentowana uczennica Smoczego Dworu. Budzi postrach prawie tak wielki, jak jej matka... No właśnie, prawie. Za wszelką cenę chce udowodnić Diabolinie, że jest godna tytułu jej rodzonej córy. Dlatego kiedy dowiaduje się o Smoczym Oku, nie zwleka i decyduje się na wyprawę po nie.
  • Jay - syn Dżafara, któremu w kłamaniu i kradnięciu wszystkiego, co tylko wpadnie mu w ręce, nie dorówna nikt. Wyrusza na wyprawę po Smocze Oko, by wykraść Wielki Skarb, o którym marzy jego ojciec. W końcu Mal to jego (nie)przyjaciółka od dzieciństwa...
  • Evie - córka Złej Królowej zajmującej się tylko i wyłącznie kupowaniem kosmetyków, a następnie procesem idealnego nakładania ich na twarz. Zła Królowa kocha swoje dziecko, ale jest rozczarowana tym, że córka nie jest tak idealnie piękna, jak być powinna. Evie po wielu latach indywidualnego nauczania trafia do Smoczego Dworu, gdzie pada ofiarą sztuczek Mal. A jednak, jakimś cudem, będzie towarzyszyć swojemu "odwiecznemu wrogi" w wyprawie.
  • Carlos - syn Cruelli de Mon, jej darmowy lokaj, który pokornie służy i dba o jej największą miłość - czarno-białe, cętkowane futra. Choć Carlos nie należy do najodważniejszych, jest zdecydowanie cierpliwy oraz bystry. Być może, to własnie dzięki jego wynalazkom uda się zakończyć wygnanie arcyłotrów.
... oraz Ben, syn Pięknej i Bestii, który przygotowuje się do roli króla w miejscu pozornie idealnym - Auradonie. Wciąż martwi się, że nie będzie tak dobrym władcą, jak jego ojciec, a oprócz tego myśli zaprzątają mu ci wszyscy złoczyńcy, z fioletowowłosą pięknością ze snu na czele. Ben, tak jak i pozostali bohaterowie ,,Wyspy potępionych", żyje w baśni, którą napisał ktoś inny. Ale to się zmieni.

Ta fenomenalnie napisana powieść ma w sobie ważne przesłanie: każdy jest kowalem własnego losu. Nie ważne, kto jest twoim rodzicem, nie ważne, co mówią inni - to właśnie ty decydujesz o tym kim jesteś oraz kim będziesz. Dlatego też każdy zasługuję na drugą szansę.

(...) właśnie o to chodziło w poznawaniu świata. Kiedy już przekroczyłeś próg domu, gdy opuściłeś mrok jaskini, trudno było wrócić.
Nawet żeby wygładzać włosy i podkreślać kolor oczu.

Jeśli tak jak ja jesteś miłośniczką bądź miłośnikiem bajek Disneya i z niecierpliwością czekasz na premierę filmu Następcy, to jest to książka w sam raz dla ciebie. Niewymagająca, pomysłowa, lekka i przyjemna, idealna na wrześniowe wieczory, pozwoli ci się odprężyć i zapomnieć o otaczającym świecie. Prequel idealny. 18 września, przybywaj!

★★★★★

W y z w a n i a:
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+2,2 cm)
Czytam opasłe tomiska
52 książki
Okładkowe Love
Klucznik
Za możliwość delektowania się lekturą dziękuję wydawnictwu Egmont!

You Might Also Like

0 komentarze

Prawa autorskie

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność autorki bloga i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody autorki.
Materiały zawarte na niniejszym blogu mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.