7.5/10

Niezgodna, Veronica Roth.

19:24

Już na początku tej recenzji pragnę stwierdzić, że Niezgodna jest jedną z najciekawszych książek jakie czytałam. Utwór dystopijny; science fiction. Napisany przez Veronicę Roth, urodzoną w 1988 roku amerykańską powieściopisarkę oraz nowelistkę, która popularność zdobyła napisanym jeszcze podczas studiów cyklem "Niezgodna" - porównywanym przez wielu do "Igrzysk śmierci" Suzanne Collins. Cykl "Niezgodna" został nagrodzony m.in. wyróżnieniem Goodreads 2011 Choice oraz Best of 2012 w kategorii "młodzieżowa powieść fantasy i science-fiction". Prywatnie żona fotografa Nelsona Fitcha. Obecnie mieszka w Chicago.

Jestem Niezgodna. I nie można mnie kontrolować.

Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago.

Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączy cechy kilku frakcji, jest niezgodny – i musi być wyeliminowany…

Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm i swoją rodzinę, by jako Tris stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. Będzie musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu, jakie wybrała, jest miejsce na miłość. Tymczasem wybucha krwawa walka między frakcjami. A Tris ma tajemnicę, której musi strzec przed wszystkimi, bo wie, że jej odkrycie oznacza dla niej śmierć.

Tłumię strach. Kiedy podejmuję decyzję, udaję, że on nie istnieje.

Książkę czyta się w miarę lekko, jest pełna napięcia i… po prostu nie można się od niej oderwać. Nie chcę porównywać jej do Igrzysk, oby dwie są wspaniałe. Dziwą mnie tylko ludzie, którzy znajdują tam podobieństwa w fabule… Cóż, no ja ich nie widzę. Nie wiem, czy to było tylko w moim pdf, czy nie, ale znalazłam tam okropnie dużo błędów... Niektóre zdania kompletnie nie trzymały się kupy, i wątpię, aby była to wina tłumacza. Strasznie mi to przeszkadzało, jednak nie żałuję, że wreszcie zabrałam się za tę serię, wszystkim polecam, i nie mogę się doczekać momentu, w którym zabiorę się za drugą część.

★★★★★★★

W y z w a n i a :
Pod hasłem (Homo Sapiens, BRAK, Bez Spacji, 308-348 & 458-498, NIE)

You Might Also Like

8 komentarze

 1. Tez mi się ta książka bardzo podobała. Ale ja już jestem po całej serii i mogę szczerze powiedzieć, że warto doczytać do końca... Jednak od "Niezgodnej" bardziej mi się podobały "Igrzyska śmierci" :)

  Mój blog: http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dopiero co zaczynam, ale już wiem, że na pewno skończę. Igrzyska wchłonęłam całe, i są cudowne :)
   Na pewno zajrzę ;) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. O "Niezgodnej" słyszałam, ale w wersji filmowej. Nie wiem czy sięgnę po książkę, bo nie zaczytuje się w takich gatunkach. "Igrzysk śmierci" również nie czytałam.
  Choć, muszę przyznać, że pomysł na książkę jest dość ciekawy, więc nie wykluczam przeczytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. tak bardzo jak 1 część mnie zauroczyła, tak bardzo reszta mnie rozczarowała.
  a ostatnia jest wielką porażką. :)
  ale o gustach się nie dyskutuje. :)
  co do filmu, również mnie rozczarował. :)
  może nawet bardziej od Igrzysk Śmierci.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie oglądam film, i mnie również rozczarował ;/

   Usuń
 4. Czytałam jakiś czas temu, ale ja oceniam książkę trochę słabiej. Po prostu jakoś mi nie przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem mi następne części też średnio się spodobały /;

   Usuń

Prawa autorskie

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność autorki bloga i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody autorki.
Materiały zawarte na niniejszym blogu mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.