9/10

Zagrożeni, C.J. Daugherty.

14:58

Akademia Cimmeria stała się dla Allie czymś więcej niż szkołą – była jej schronieniem. Jednak grupa ludzi powiązanych z rodziną dziewczyny próbuje zniszczyć wszystko to, co dla Allie ważne. Co gorsza, ktoś blisko związany z uczniami Cimmerii dopuścił się zdrady i wszystkich opanowuje paranoja. W obawie przed atakiem Nathaniela wybuchają wewnętrzne walki.
Jednak to nie uderzenia z zewnątrz należy się obawiać…

Saga Wybrani urzekła mnie już od pierwszego tomu, jednak po namyśle postanowiłam zrecenzować jej ostatnią część. Zagrożonych wciągnęłam niewiarygodnie szybko, bo zaczynając wieczorkiem, skończyłam popołudniem następnego dnia. Daugherty to była dziennikarka śledcza, zajmująca się polityką i sprawami kryminalnymi, co wyjaśniałoby niesamowity pomysł na fabułę. Nie wierzycie? W takim razie przeczytajcie historię bohaterów tej pozycji.

Zacznij mnie szukać, a natychmiast się pojawię. Ze mną wreszcie będziesz bezpieczna.

Kiedy Allie zostaje aresztowana po raz trzeci, jej rodzice wysyłają ją do tajemniczej Akademii Cimmera. Już w pierwszym dniu dziewczyna zauważa, że większość uczniów to „bogate snoby”, które uczą się tam tak jak ich rodzice. Al czuje się tam wyobcowana i gorsza, jednak ze swoim temperamentem radzi sobie z docinkami innych i wyciąga się w nauce. Poznaje tam nowych przyjaciół : wesołą Jo, tajemniczego Cartera, przystojnego Sylvaina, ale też Gabe’a, Lucasa, Rachel i Lisę. Jednak wkrótce w szkole zaczynają dziać się dziwne rzeczy – na letnim balu zostaje zamordowana jedna z uczennic, a dyrektorka szkoły, bliska Allie Isabelle, nie zawiadamia policji i twierdzi, że było to samobójstwo. Już wkrótce dziewczyna dochodzi do wniosku, że szkoła posiada wiele mrocznych sekretów, a ludzie uczęszczający do niej nie są tymi, za których ich uważała. Oparcie znajduje w Carterze, który próbuje wytłumaczyć jej tą całą zagmatwaną historię. Okazuje się, że we wszystkie problemy wmieszana jest tajna organizacja działająca w szkole, zwana Nocną Szkołą. Niedługo później Allie poznaje prawdę.
(spoilery! nie czytaj, jeśli nie zapoznałeś się z drugim tomem)
Jej matka uczęszczała do Cimmerii, a jej babką jest największa szycha – Lucinda Meldrum. Dowiaduje się, że zarządza ona ogromną organizacją, która włada sądami, wybiera polityków oraz prezydentów… i tak dalej. Wszystkie ataki na szkołę oraz morderstwa zostały starannie zaplanowane przez Nathaniela, przyrodniego brata Isabelle, który chce odebrać im władzę. Okazuje się, że to nie uderzenia z zewnątrz należy się obawiać, gdyż mężczyzna ma w szkole swojego szpiega. Jak daleko posunie się Nathaniel? Czy szkoła jest gotowa na kolejny atak? Kogo wybierze Allie, i wreszcie, kim stał się zaginiony brat dziewczyny, Christopher?

Czas jest rzeczą, którą nie mamy.

Zagrożeni, to trzecia część sagi, i jak dotychczas moja ulubiona. Pisana narracją 3-osobową pozwala przyglądać się całej akcji z bliska. Czytelnik nie potrafi się od niej oderwać, a to dlatego, że Daugherty nie opisuje wszystkiego przesadnie i cały czas coś się dzieje. Autorka wyskakuje z atakiem w niespodziewanym momencie i powoduje, że przechodzi przez nas fala emocji, a na ciele pojawiają się dreszcze. Muszę się zgodzić z opinią Eweliny Lisowskiej – ta saga uzależnia!

Oprócz wartkiej akcji należy wyróżnić pomysłowość autorki co do bohaterów. Każdy jest tam inny, ma swoje skryte pragnienia oraz tajemnice. Kto wydaje się lepszy? Carter, który dba o Allie aż za bardzo, ponieważ boi się ją stracić, czy Sylvain, który wierzy jej, ale potrafi być aż nadto zaborczy? Świat przedstawiony w Wybranych jest realistyczny, pokazane są tam problemy z nauką, miłością, szkolnymi szlabanami czy też z nauczycielami.

Ludzie widzą to co, chcą widzieć.

Ta pozycja jest… mocna. Mnóstwo skrajnych emocji, czytelnik w połowie książki sam już nie wie, komu ma ufać. Zdecydowanie jest jedną z moich ulubionych czytadeł. Nie potrafię znaleźć w niej żadnego błędu. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, każdy w jakiś sposób zrozumie bohaterów. Intrygujący styl pisania i opisywanie świata wywarły na mnie ogromne wrażenie. Nie pozostaje mi nic, jak ją Wam gorąco polecić :)

★★★★★★★★★

W y z w a n i a :
Przeczytam tyle ile mam wzrostu (+2,5 cm)
Pod hasłem (Pasuje do haseł : kropka [ż] i bez spacji)
Czytam opasłe tomiska

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Nie czytałam zbyt uważnie, bo przede mną cała seria, ale już widzę, że dobrze zrobiłam kupując ,,Wybranych".

    OdpowiedzUsuń

Prawa autorskie

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność autorki bloga i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody autorki.
Materiały zawarte na niniejszym blogu mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.