8/10

W pułapce nocy, John Marsden

16:52

,,Długopis to przewód łączący serce z kartką papieru. Prawdopodobnie najważniejsza rzecz, jaką posiadam." (str. 10)

Tytuł : W pułapce nocy
Tytuł oryginalny : The Dead of the Night
Autor : John Marsden
Strony : 269
Wydawnictwo : Znak
Kategoria : teen, thriller, sensacja

„W pułapce nocy” to drugi tom wspaniałej serii Jutro, napisanej przez Johna Marsdena, australijskiego pisarza, nauczyciela i dyrektora szkoły. Pierwszy tom wywarł na mnie pozytywne wrażenie [RECENZJA], więc  z nadzieją na wiele pozytywnych wrażeń zabrałam się za kontynuację serii.
,,Zabijamy wszystkie gąsienice, a potem narzekamy, że nie ma motyli." (str. 174)
Ellie i piątka jej przyjaciół dalej nie wie, czy uda im się odbić Corrie i Kevina. Przerażeni próbują żyć z ciężarem utraty najbliższych na barkach. Tymczasem wojna rozpętała się na dobre. Do Wirrawee sprowadzani są nowi mieszkańcy. Przerażeni nastolatkowie szukają pomocy u innych oddziałów partyzanckich, co nie wychodzi im na dobre. Nie mają pojęcia, co przyniesie jutro. Znajdują w sobie tony mądrości i odwagi. Czu uda im się przeżyć i odbić miasteczko?
,,Zaniosą mnie na pole
Przez kłęby mgły,
Rosa pokryje mi twarz,
A jagnię przystanie,
Żeby na mnie spojrzeć
Rozumnymi oczami.
Żołnierze - oni przyjdą,
Złożą mnie w ciemnej, zimnej ziemi
I zepchną grudy na twarz." (str. 175)
Kocham tą serię! Czytając „W pułapce nocy” targało mną mnóstwo uczuć – rozbawienie, bezgraniczny smutek, przerażenie, ale przede wszystkim współczucie. Bo czy ktokolwiek z was chciałby znaleźć się w epicentrum wojny w wieku siedemnastu lat? Taki los spotkał bohaterów książki – Ellie, Robyn, Lee, Fi, Chrisa i Homera. Nie mając kontaktu z osobami dorosłymi muszą radzić sobie z znalezieniem pożywienia czy chociażby miejsca do spania. Ponad wszystko chcą ocalić swoje rodziny więzione przez wrogów. Jestem pod ogromnym wrażeniem ich zimnej krwi i zdolności odnalezienia się w najtrudniejszej sytuacji. Ci nastolatkowie nie raz mieli do czynienia z śmiercią i krwią na dłoniach, a mimo to nie poddali się i dalej walczyli o wolność z prawdziwymi, dobrze uzbrojonymi żołnierzami.
,,Kiedy każą ci skakać, pytaj tylko, jak wysoko." (str. 124)
John Marsden posługuje się niesamowicie lekkim językiem, który  dotrze do młodszych jak i starszych czytelników. Cała książka opiera się na wydarzeniach opisanych przez Ellie. Jest to jakby dziennik, pisany by upamiętnić wydarzenia w jakich brali udział. Druga część przygód wcześniej wymienionych przyjaciół jest na tak samo genialnym poziomie, jak pierwsza. W „W pułapce nocy” jeszcze bardziej poznajemy bohaterów, ich charaktery i sposób postrzegania świata. Sama nie wiem, którą z postaci lubię najbardziej. Każda jest inna, każda na swój sposób wyjątkowa. Jednak zdarzało się, że ich zachowanie było sztuczne lub trochę nie na miejscu. (UWAGA! Trochę spojler – jeśli nie czytałeś, przeskocz do ostatniego akapitu) Zdziwiła mnie troszkę skłonność niektórych bohaterów do ‘bliskiego kontaktu z płcią przeciwną’. Okej, kochają się, bardzo się cieszę że w tak trudnej sytuacji znaleźli miejsce na miłość, ale bez przesady! Zobaczymy jak pięknie i przyjemnie będzie, kiedy ktoś zajdzie w ciążę. To dopiero będą mieli problem.
,,Czasami powstrzymanie się od działania wymaga większej odwagi niż samo działanie." (str. 232)
Mimo tych małych mankamentów serię gorąco polecam. Niesamowicie wciąga, wzrusza i nie raz powoduje gęsią skórkę. Jeśli jeszcze nie zapoznałeś się z twórczością Johna Marsdena, to nie masz na co czekać :)
Ocena : 8/10
Kiedy zaczęła się wojna | W pułapce nocy | W objęciach chłodu | Przyjaciele mroku | Gorączka | Cienie | Po drugiej stronie świtu
W y z w a n i a :

    

You Might Also Like

0 komentarze

Prawa autorskie

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność autorki bloga i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody autorki.
Materiały zawarte na niniejszym blogu mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.